قوانین آزمایشگاه

قوانین آزمایشگاه


انجام فعایت‌های آزمایشگاهی علاوه بر تثبیت یادگیری و افزایش میزان ماندگاری مفاهیم آموخته شده، برای درک مفاهیم تئوری آن درس جائز اهمیت است. در درس عملی(آزمایشگاهی) علاوه بر آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی و انجام آزمایشات، رعایت نظم و پیروی از یک ترتیب کاری صحیح در اولویت قرار داشته و بخشی از ارزشیابی کار دانشجو به رعایت این نظم و ترتیب اختصاص می یابد. لذا لازم ذکر است نکات زیر رعایت شود:

I. آزمایش بصورت گروه‌های دو نفره انجام می شود.

II. تهیه دستور‌کار از سایت دانشکده برق ، قسمت آزمایشگاه‌های آموزشی برای هر گروه الزامیست.

به هر گروه یک پک حاوی المان‌های(شامل مقاومت‌های یک وات یک درصدخطا، خازن‌های مختلف، سلف بشکه ایی، آی سی 741.... می باشد) مورد نیاز آزمایش‌های دستور‌کار داده می‌شود. دانشجویان محترم، هر جلسه این پک را به همراه داشته باشند. این پک برای تحقیق بیشتر شما روی قطعات، درصد خطا ، اطلاع از دیتاشیت برخی المانها ..... و همچنین برای یادگیری نظم، مراقبت، انجام پروژه های آخر دستور‌کار و طرح پیشنهاد‌های مدار(برای کسب نمره مثبت) به هر گروه داده می‌شود. در انتهای آزمایش شماره 9، آنها را با توجه به لیستی که از قبل داده شده است، به مدرس خود بازگردانید و درصورت کسر شدن هر قطعه، خود دانشجویان باید آنرا تهیه نمایند.
 
 
 

I. هر چلسه به صورت Random، از دانشجویان در مورد آزمایش همان روز سؤال پرسیده می شود که بخشی از نمره فعالیت کلاسی هر دانشجو را تشکیل می‌دهد.

II. جهت انجام صحیح آزمایش­ها مطالعات دقیق لازم است. دانشجوسان قبل از حضور در آزمایشگاه دستور کار آزمایش مربوط به آن جلسه را به دقت مطالعه کرده، موارد خواسته شده(مطالعات نظری، شبیه­ سازی، محاسبات و...) را به عنوان پیش­ گزارش ارائه نموده و یا با هماهنگی مدرس در بازه زمانی مشخص شده آنرا برای مدرس خود بصورت PDF ایمیل نمایند و یا دستی به مدرس خود تحویل دهید.

III. قبل از انجام آزمایش پیش گزارش نوشته شده خود را به‌همراه داشته باشید.

IV. دانشجو باید به موقع در آزمایشگاه حاضر شود، تاخیر بیش از 10 دقیقه نمره منفی دارد.

V. جداول و شکل­های خواسته شده در هر آزمایش را در یک برگه بصورت کاملا خوانا ثبت شود. نتایج جداول و شکل موج­ها با درج تمام موارد از قبیل ولتاژ پیک، ولتاژ DC(در صورت داشتن)، فرکانس و ...رسم شود و با پیش‌گزارش نزد خود مقایسه نمایید. نتایج تئوری و عملی تقریبا باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند. بخشی از نمره عملی به این نتایج تعلق می‌گیرد.

VI. نتایج در هر مرحله باید ثبت و در صورت تایید مدرس، مرحله بعدی انجام شود. در صورت اشکال در نتایج، مرحله مجددا باید تکرار شود. سپس این نتایج همراه با پاسخگویی به سؤالات دستور‌کار، یعنی گزارش‌کار آزمایش مورد نظر با هماهنگی مدرس خود در باره زمانی مشخص شده آنرا برای مدرس خود بصورت PDF ایمیل نمایند و یا دستی به مدرس خود تحویل دهید.

VII. روش صحیح با دستگاه­ها، در قسمت تجهیزات سایت آزمایشگاه مدار‌های الکتریکی و اندازه‌گیری نوشته شده است.

VIII. دانشجو اجازه جابه‌جایی وسیله‌ از یک میز به میز دیگر را ندارد. در صورت اشکال در دستگاه­ها از کارشناس آزمایشگاه جهت تعویض دستگاه کمک بگیرد.

IX. هر میز شامل : اسیلوسکوپ دوکاناله آنالوگ، فانکشن ژنراتور، دو عدد منبع تغذیه DC، دو عدد مولتی‌متر(رومیزی(با برق کار می‌کند) و دستی) با شماره اموال مشخص می­ باشد. مسئولیت حفظ لوازم و استفاده صحیح از آنها در مدت استفاده، به عهده است.

X. در قسمت آزمایش‌های قدرت:

1) کلید‌های محافظ جان تنها در صورتی عمل می ‌کنند که شخص بین یک فاز و زمین قرار گیرد( اتصال به زمین ازطریق دست یا بدن شخص صورت گیرد.)

2) درصورت قرارگرفتن بین دوفاز و یا فاز و نول، کلید محافظ جان هرگز عمل نخواهد کرد(به عنوان مثال تماس شخص با فاز و نول یا تماس با دو فاز بطور همزمان.)

3) در ابتدا کلید مینیاتوری روی میز قطع باشد.

4) بعد از بستن مدار، از مدرس یا مربی خود بخواهید که درستی اتصالات آزمایش شما را بررسی کند.

5) در حضور، ترمینال‌های برق را وصل کنید و آزمایش را انجام دهید.

6) در حین انجام آزمایش دقت کنید که دست‌های شما با قسمت‌هایی از مدار که عایق نیستند، تماس نداشته باشد.

7) بعد از اتمام آزمایش، ابتدا کلید مینیاتوری را قطع کرده و سپس مدار را از ترمینال‌های برق حدا نمایید. سپس اقدام به باز نمودن نمودن بقیه مدار نمایید.

XI. پس از خاتمه آزمایش، دستگاه­ها خاموش شوند، وسایل برای استفاده گروه‌ بعدی مرتب شوند.

XII. در صورت غیبت، دانشجو اجازه حضور در گروه های دیگر را ندارد و نمره آن جلسه صفر ثبت می‌شود.

XIII. عدم رعایت هر یک از بندهای فوق حداقل 1 نمره منفی دارد.

 
تاریخ به روز رسانی:
1399/02/01
تعداد بازدید:
488
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.